اینترنت ماهواره‌ای برای گوشی‌های عادی

اسپیس‌ایکس با پرتاب 21 ماهواره استارلینک، سال 2024 را با قدرت آغاز کرده است. این پرتاب که از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا انجام شد، قابلیت اتصال مستقیم گوشی به ماهواره‌ای یا Direct-to-Cell (DTC) را ممکن خواهد کرد.

اسپیس‌ایکس 21 ماهواره را روز سه‌شنبه (12 دی‌ماه) در اولین مأموریت خود در سال 2024 پرتاب کرد. این پرتاب شامل شش ماهواره استارلینک با قابلیت اتصال مستقیم به ماهواره می‌شود. با این قابلیت اپراتورهای شبکه تلفن همراه در سراسر جهان قادر خواهند بود تا دسترسی جهانی یکپارچه به ارسال پیامک، تماس و اینترنت را در هر نقطه، حتی مکان‌های دور از دسترس فراهم کنند.

قابلیت اتصال مستقیم گوشی به اینترنت ماهواره‌ای

قابلیت DTC به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون زیرساخت زمینی مستقیماً به ماهواره‌های استارلینک متصل شوند. با این قابلیت می‌توان در نقاط دورافتاده نیز تماس برقرار کرد، پیامک فرستاد و از اینترنت استفاده کرد.

پیش‌ازاین، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات‌متحده (FCC) به اسپیس‌ایکس اجازه داده بود که یک پروژه آزمایشی برای سرویس خود انجام دهد. این پروژه استفاده از ماهواره‌ها برای دسترسی به اینترنت گوشی‌ها در سراسر ایالات‌متحده با استفاده از اپراتور T-Mobile را ممکن می‌کند.

FCC به اسپیس‌ایکس مجوز موقت آزمایشی به مدت 180 روز داده است. این مجوز اولیه اسپیس‌ایکس را از انجام هر آزمایش دیگری، به‌جز بررسی عملکرد آنتن‌های ماهواره‌ای، محدود می‌کند.

اسپیس‌ایکس در ابتدا قصد داشت این مأموریت را در اواسط دسامبر به فضا پرتاب کند، اما با برخی مشکلات فنی مواجه شد که پرتاب را تا ابتدای سال 2024 به تأخیر انداخت. «ایلان ماسک» در ایکس گفت که ویژگی DTC قاعده بازی را تغییر می‌دهد و مشکل اینترنت مناطق دورافتاده را برطرف می‌کند. او همچنین گفت که ویژگی DTC با شبکه‌های اینترنت زمینی رقابت نخواهد کرد، زیرا تنها از سرعت 7 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

error: محتوا محافظت می شود !!